Качественные
юридические услуги
по доступным ценам
г. Николаев, ул. Защука 27/1,
офис № 1, www.advokati.mk.ua
(099) 973-90-93

Вопрос/ответ

ВОПРОС:
До Вас звертається Петрик В.Я (Снігурівський район Миколаївської обл.). Мої батьки вирішили розподілити дві земельні ділянки, отримані за земельними сертифікатами, між мною і моїм рідним братом. Домовленості були усні, я повинен був спадкувати земельну ділянку батька, а мій брат – ділянку матері. На останню ділянку на брата було складено заповіт. Проте коли батьки померли, то вийшло, що брат успадкував земельну ділянку за заповітом, а мені у видачі свідоцтва на земельну ділянку батька відмовили, пославшись на пропуск строку на прийняття спадщини понад п’ять років (батько помер у вересні 2005 року). Чи є у мене шанс отримати землю?
ОТВЕТ:

Шанси завжди є, як і у Вашому випадку, про те, з наданої Вами інформації певного висновку зробити не можна, тому я буду аналізувати різні правові ситуації, а Ви вже підберете її для себе.

Перша правова ситуація: Якщо я вірно зрозумів, вашому батькові на праві приватної власності належала земельна ділянка. Батьки проживали разом, але окремо від дітей. У 2005 році батько помер, залишивши після себе тільки усне розпорядження щодо землі. Спадкоємцями першої черги є Ви, Ваша мама, яка була ще жива та Ваш брат. Ви та брат спадщину в установленому законом порядку не прийняли, в той час мама, як особа, що проживала разом з ним, вважається такою, що спадщину прийняла. При цьому не має значення, чи отримала вона свідоцтво про спадщину.

Тепер майно мами склало вже дві земельні ділянки, одну з яких вона заповіла Вашому брату і він її отримав. Що стосується другої ділянки, то тут дуже важливо з ким останній час проживала Ваша мама. Якщо з Вами, то ваші справи дуже добрі і Ви обійдетеся без тривалих судових тяжб. За законом, майно не охвачене заповітом, спадкується спадкоємцями 1 черги, до яких відноситесь Ви та Ваш брат (якщо є ще хтось з братів та сестер, то і вони).

Якщо мати на час смерті проживала разом з Вами і була зареєстрована у Вашому житлі, то Ви є таким, що прийняв спадщину, яка залишилася не охопленою заповітом. Тому ви разом з братом їдете в нотаріальну контору і оформляєте спадкове майно на себе. Якщо мати проживала з братом, то те ж саме, але тільки для Вашого брата (для Вас це найгірша ситуація).

Коли ж мати проживала одна, то Ви повинні пред’явити позов до Вашого брата і інших спадкоємців (якщо вони є) про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Більш детальну правову допомогу Ви зможете отримати звернувшись до нас безпосередньо за вказаною на сайті адресою.